dla kociarzy koty rasowe

20 ciekawostek o kotach. Czy wiesz, że…?

2022-01-23
Ciekawostki o kotach i kotowatych

Długo leżała u mnie na półce i jakoś nie mogłam się za nią zabrać. Jednak okazało się, że Sekretne życie kotów była idealną lekturą na niedzielne przedpołudnie – szybką i przyjemną. Wybrałam z niej 20 najciekawszych faktów o mruczkach*, o których nie miałam pojęcia. Daj znać w komentarzu, o czym też nie wiedziałaś!

20 ciekawostek o kotach

1. Leworęczny kocur

Kocury są zazwyczaj leworęczne, a kocice praworęczne. Jak jest w przypadku Twojego kota, możesz przyuważyć podczas zabawy. Łapka, której używa częściej i skuteczniej, będzie jego dominującą.

2. Mruczące mieszanki

Rasy kotów i gatunki kotowate można ze sobą krzyżować. I tak np. lew z tygrysem to tyglew/lewgrys (ang. liger/tigon), gdzie pierwszy człon wskazuje na ojca. Oczywiście inną sprawą jest stosowność tego procederu, wynikająca np. z doświadczanych przez zwierzaki problemów zdrowotnych, ale to pewnie temat na osobną dyskusję.

3. Kot wybiera tatara

Żuchwa kota nie rusza się na boki, więc nie są one w stanie przeżuwać dużych kawałków mięsa – muszą je rozgryzać na kawałeczki. To tłumaczy, dlaczego Nikonowi zawsze muszę podawać tatara z kurczaka, a w innej formie go nie tknie.

4. Dwa tuziny poproszę

Koty mają zazwyczaj po 12 wibrysów z każdej strony. Przeliczyłam u Nikona i bingo! Zgadza się co do jednego.

5. Złap mnie, jeśli potrafisz

Maksymalna prędkość, z jaką biega kot domowy to 49 km/h. Doświadczyłam tego kiedyś wyprowadzając Nikona, gdy nagle zerwał się ze smyczy i zaczął gnać przed siebie. Nie mogłam mu dorównać. Od teraz spacerujemy wyłącznie w sportowym obuwiu i pełnej gotowości do biegu.

6. Dobre maniery

Koty piją, zwijając język i poruszając nim nawet 4 razy na sekundę. W ten sposób woda trafia prosto do pyszczka i nasze bóstwa nie chlapią na boki.

7. Ko(ś)ci

Szkielet kota składa się z aż 244 kości. To o 40 więcej niż u nas, ludzi.

8. Zmieścisz się, śmiało!

Koty wcisną się w każdy otwór, zgodnie z zasadą przejdzie głowa, to przejdzie i reszta. Jest to możliwe dzięki zredukowanemu obojczykowi, który nie jest zrośnięty z obręczą barkową. Wynika z tego też cenna lekcja dla opiekunów – nigdy nie podnoś kota za przednie łapki!

9. Mleko pod nosem

Koty widzą niezbyt dobrze z bliska. Dlatego też często nie dostrzegają tego, co mają przed samym nosem. Nawet jeśli są to ulubione smaczki. Na szczęście kot ma jeszcze do dyspozycji świetny węch, wibrysy – i nas.

10. Kto jest taki słodki?

Nasi domownicy nie odczuwają słodkiego smaku. Odpowiada za to mutacja genu i brak białek odpowiedzialnych za działanie tego receptora. Nie powinny ich więc kusić nasze łakocie – i też jako bezwzględni mięsożercy, nie powinni ich jeść.

11. Dwie lewe nogi

Koty chodzą w specyficzny sposób. Najpierw poruszają obiema prawymi, a potem lewymi nogami. Robią tak jeszcze np. żyrafy.

12. Czym pachnie kociarz

Męskie perfumy Obsession Calvin Klein okazały się bardzo kuszące dla dzikich kotów i służyły naukowcom do zwabiania czworonogów w pobliże fotopułapek. Używacie? Dajcie znać koniecznie, co na to Wasze kociska!

13. Niezłe ziółko

Koty ubóstwiają nie tylko kocimiętkę i walerianę. Możecie wypróbować także pietruszkę, rumianek, ożankę, tymianek, macierzankę, ogórecznik i wiciokrzew.

Nie lubią natomiast zapachu ruty zwyczajnej, bodziszka, koleusa psiego, a także, w mniejszym stopniu, lawendy, rozmarynu, mięty polnej i kocanki włoskiej. Oprócz przypraw do odstraszania (i zniechęcania np. do drapania kanapy) nada się ocet, cytrusy czy kawa. Widzę to szczególnie w przypadku octu. Gdy jem sałatkę polaną balsamico, Nikon próbuje ją zakopywać na stole, jakby to była kuweta.

14. Hot cat

Skóra kotów nie zawiera gruczołów potowych. W odprowadzaniu ciepła pomaga im więc mycie się i rozprowadzanie śliny po skórze. Im dłuższa sierść, tym to oczywiście trudniejsze.

15. Przeciwbólowe bez recepty

Mruczenie nie zawsze oznacza przyjemność, może towarzyszyć też cierpieniu. Jednak wyzwala w organizmie endorfiny, które pomagają walczyć z bólem. Drgania te wpływają także pozytywnie na gojenie się ran i układ kostny.

16. Za kocurem panny sznurem

Single są postrzegani przez panie jako bardziej atrakcyjni, jeśli opiekują się kotem.

17. Koterapia

Koty wykorzystywane do felinoterapii, w odróżnieniu od psów, nie muszą odbywać żadnych specjalnych szkoleń. Zasadnicze znaczenie ma tu charakter samego puchatego terapeuty. Okazuje się, że koty mają dobroczynny wpływ na nas zapisany w genach.

18. Czarna magia

Całkowicie czarne koty to rzadkość, zazwyczaj mają białe skarpetki czy choć plamkę koloru białego. Bardzo możliwe, że jest to efekt cech przypisywanych czarnym kotom (przynoszące nieszczęście, pupile czarownic) i ich celowej eliminacji przez człowieka. Oszczędzę opisu sposobów, w jaki to robiono, a które znajdziecie w książce.

19. Sto lat, kocie

Najdłużej żyjący kot domowy miał… 38 lat i 3 dni! Czyż to nie piękny wynik?

20. Mój najdroższy!

Najdroższą rasą kota w 2021 roku był kot Ashera. Koszt takiego pupila to nawet 125 tysięcy dolarów. Następny w kolejce jest Savannah i Bengal.

*Fakty pochodzą z książki Sekretne życie kotów Andrzeja G. Kraszewicza i Agnieszki Czujkowskiej. Reszta jest inspirowana moim życiem z kotem.

Zobacz również

17 komentarzy

  • Reply modelsmile 2022-02-18 at 17:23

    38 lat dla kotka? wooow :)

  • Reply Olka 2022-03-09 at 14:40

    Ciekawy wpis. Nie o wszystkim wiedziałam :)

    6. haha taa jasne xD Wiecznie mam jezioro wokół misek z wodą :D Ale może po prostu moje nie mają manier :D

  • Reply Zębiełek. 2022-05-29 at 12:48

    Mam z wodą tak samo moja kotka Gosia tworzy takie Balatonu w korytarzu,że kilka razy dziennie muszę je wycierać ręcznikami co oczywiście nie przeszkadza Jej ponownie powylewać wodę podczas picia.

  • Reply mers 2022-05-30 at 00:16

    A czy zakopywanie nie jest kwestią ukrywania zapachu przed innymi drapieżnikami? Mój Kardamon zakopuje dosłownie wszystko, co wjeżdża na stół – od kawy i dymu papierosowego, po najpiękniej pachnące mięsne frykasy, które usiłuje mi następnie podejść prosto z widelca ?‍⬛?

  • Reply Piotr 2022-06-02 at 13:47

    Jak mówi stare przysłowie,, kot przywiązuje się do miejsca nie do właściciela,, osobiście przekonałem się do prawdy tego powiedzenia.

    • Reply Kot Kotton 2022-06-03 at 12:39

      Oj, nie mogę się z tym zgodzić :)

    • Reply Kasia 2022-06-05 at 14:08

      Nie prawda, nasza kocica 9 lat i prxeprowadzala sie z nami 6 razy. 5 razy w rożne miejsca w Polsce i 1 do Niemiec. Jest kotem wychodzacym i zawsze do nas wracała. Jest czlonkiem rodziny i bardzo ją kochamy.
      Jeśli kot ucieka i nie wraca do swoich właścicieli to ma ku temu powód.

      • Reply Kot Kotton 2022-06-12 at 21:58

        Który z punktów konkretnie uważa Pani za nieprawdziwy?

  • Reply Frusti 2022-06-05 at 07:20

    Czarne koty… Wszystkie koty jakie miałam w domu były czarne, bo gdy pierwszy umarł, rodzice chcieli nas troszkę bardziej pocieszyć, więc po Kitce został ten kolorek. Dwa były faktycznie z białymi plamkami, ale dwa (Kitka i Kawka) całe czarnutkie. I obie bardzo ukochane, milusie towarzyskie

  • Reply AS Marina 2022-06-07 at 22:05

    U mnie są dwa obce sobie kocurki 5 i 12 lat, i bardzo się przyjaźnią, nawet śladu agresji… Kubuś pije tylko z celowo nie dokręconego kranu w wannie, podstawia łapkę i zlizuje wodę. Blindek (niewidomy) popija odstałą wodę z dzbanka ceramicznego. Co kot to inny obyczaj..

  • Reply Ewa 2022-06-23 at 17:57

    A moja Matylda nabiera łapką wodę ze szklanki( z innego naczynia się nie napije) i rozlewa wokoło. Je tak samo – łapką wysypuje z miseczki na podłogę i wtedy baaardzo jej smakuje.

  • Reply JPP 2022-06-24 at 07:54

    Mam 19 mruczków,tylko,bo śmierć niestety do nas też zagląda,w „dzień kota” mogłabym cały dzień spędzić na”składaniu życzeń”Moje koty to podrzutki,wszystkie kastrowane i sterylizowane ,ale kocham je „jak swoje”

  • Reply Węgielek 2022-06-25 at 16:18

    Mój kot też chlapie, co zresztą jest do przeżycia, ale jak chlapie mleczkiem to trzeba szorować ścianę i podłogę :// muszę mu nalewać po łyczku i dolewać jak wyliże

  • Reply Kaja 2022-07-07 at 08:26

    Moja kotka Cora rozlewa wode łapkami siada przed miska i chlapie. I to dopiero są kałuże

  • Reply Grażyna 2022-07-21 at 06:15

    Moja kotka Lusia jest biało czarna, bardzo kochana i delikatną koteczka. Adoptowana z Animals obecnie ma 4 lata. Uwielbia podróże, adoptuje się do każdego miejsca bardzo szybko ale muszę być zawsze z nią. Jest kotkiem nie wychodzącym, żyjemy ze sobą jak matka z córką. A jak się kłóci gdy mnie nie ma za długo. No cóż takie jest życie.

  • Reply Marcelina 2022-08-08 at 16:06

    świetny blog

  • Zostaw Komentarz

    Używamy ciasteczek Więcej

    W ramach naszego bloga używamy plików cookies wyłącznie w celach statystycznych/analitycznych. Czytając Kotton.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

    Zamknij