zdrowie i choroby

Czy powinno się kąpać kota?

2018-03-31
kapanie kota

Nikon ma ponad 5 lat i nigdy go nie kąpałam. Pachnie najlepiej, czyli po prostu „kotem”. Wiem, że zrozumieją mnie tylko kociarze, ale żadne perfumy nie mogą się równać zanurzeniu twarzy w kocie futerko…

Czasem nachodzi mnie wątpliwość, czy jednak raz na jakiś czas nie powinnam Nikona wykąpać. Moja weterynarz mówi, że nie ma takiej potrzeby, bo kot myje się sam. Od czego w takim razie zależy, czy kota powinniśmy wykąpać?

Kiedy nie powinno się kąpać kota

Koty to z natury bardzo czyste zwierzęta. Myją się same i większości przypadków nie ma najmniejszej potrzeby, by im w tym pomagać.

Zdarza się, że kot się czymś ubrudzi – wlezie w zakurzone kąty, błoto, produkty spożywcze (miód, mąka i tym podobne). W takich przypadkach kota też nie kąpiemy. Możemy mu pomóc, przecierając futerko  ręcznikiem zwilżonym wodą – i wystarczy. Resztę powinien zrobić sam.

Kiedy trzeba wykąpać kota

Najważniejsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, gdy nasz kot się ubrudzi: czy substancja jest niebezpieczna dla jego zdrowia, toksyczna? Czy jej zlizanie może spowodować problemy zdrowotne i zatrucie? Do takich substancji będą należeć np. chemikalia, smar. Wtedy kota bezwzględnie trzeba wykąpać, ale pamiętajmy, że pierwszeństwo ma i tak wizyta u weterynarza!

Druga rzecz to skala zabrudzenia. Jeśli jest ono niewielkie, próbujemy je usunąć miejscowo zamiast moczyć całego zwierzaka. Używamy do tego ściereczki zamoczonej w wodzie.

Potrzeba kąpieli może być też związana z różnymi chorobami, przede wszystkim skórnymi i pasożytniczymi (pchły, wszy). Wtedy oceny dokonuje weterynarz i to on decyduje, czy leczenie powinno zostać wsparte myciem, szamponami leczniczymi etc.

Jeśli nasz kot jest chory, otyły lub starszy, może nie radzić sobie z codzienną higieną. Wtedy powinniśmy mu w tej kwestii pomóc.

Kwestie estetyczne

Kąpiel kota związana może być także z upodobaniami estetycznymi i naszą próżnością. Czy powinniśmy to robić – nie mi oceniać. Do takich przypadków należy mycie kotów przed wystawami, by prezentowały się nienagannie. Są tez rasy, których futerko mocno się przetłuszcza.

Podsumowując, kąpiel dla większości kotów to traumatyczne przeżycie. Jeśli można, lepiej im tego oszczędzić. I tak, kota można nie myć całe życie.

 

Zobacz również

9 komentarzy

 • Reply Joanna 2018-04-03 at 10:48

  Jeśli nie ma takiej potrzeby to oczywiście nie kąpię kota, raz tylko jeden raz w życiu zaatakowała go biegunka… i chcąc nie chcąc wylądował w wannie. Traumy może i nie ma, ale nie lubi wchodzić do wanny :<

  Zachęcam do odwiedzenia mojego bloga o kotach, dzisiaj wszedł nowy wpis o szafie każdej kociary: https://bolubiekoty.blogspot.com/2018/04/dodatki-z-kocim-motywem-co-kryje-szafa.html

  Pozdrawiam!

 • Reply Mruczące szczęście 2018-04-06 at 09:02

  Świetny wpis! Ja kota raz na jakiś czas kąpie, ale bardzo rzadko. Doskonale radzi sobie z tym sam.

 • Reply Olka 2018-04-15 at 21:21

  Ja też jestem zdania, że nie należy kąpać kota bez powodu. W sumie koty nie przepadają zazwyczaj za wodą więc będą się stresować.
  Ale jak nie ma wyjścia, no to wiadomo…

 • Reply Trivia 2018-05-29 at 10:12

  Mój kitku miał kapiel tylko jak miał ciężką biegunkę i się cąły obsrał. Poza tym nie xD

  • Reply Kot Kotton 2018-06-24 at 21:21

   Rzeczywiście, sytuacja tego wymagała :)

 • Reply Karomix 2018-07-18 at 21:13

  Moje kotki – mainecoon i ragdollii są kąpane podczas upałów. Pod prysznic, nie duży strumień ciepłej wody. Potem obsyszane ręcznikiem. Nie lubią tego ale też specjalnie nie protestują. Kiedy się upaskudzą w kuwecie łatwiej mi wyczyścić tyłki bezpośrednio w umywalce.

  • Reply Kot Kotton 2018-07-19 at 11:07

   A czy ta ciepła kąpiel pomaga im podczas upałów? Wydaje mi się, że wystarczy wtedy mokra szmatka i ręcznik.

 • Reply lepian 2019-02-28 at 18:19

  Jak zapytałem kiedyś weterynarza o kompanie kota to mi odpowiedział „A czy uważa pan ,że kot będzie czystszy” ;-)

  • Reply Kot Kotton 2019-03-01 at 13:38

   Idealnie ujęte – nie da się być czystszym :))

  Zostaw Komentarz

  Używamy ciasteczek Więcej

  W ramach naszego bloga używamy plików cookies wyłącznie w celach statystycznych/analitycznych. Czytając Kotton.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

  Zamknij