zdrowie i choroby

Feliway – kiedy warto sięgnąć po feromony

2017-04-23
Feliway kot do kontaktu

Jakiś czas temu Nikon miał gronkowca złocistego, którego leczyliśmy podając mu do uszu antybiotyk. Było to dla niego doświadczenie tak nieprzyjemne i stresujące, że autentycznie zaczął się mnie bać i całkowicie wydrapał sobie sierść wokół uszu. Gronkowca wyeliminowaliśmy, ale w efekcie leczenia musiał dostawać tabletki na stres. Jedne mu smakowały, za to drugich nie tknął. Nie chcąc stresować go wmuszaniem leków na stres (sic!), nasza weterynarka zaproponowała wypróbowanie Feliway.

Czym jest Feliway i jak się go stosuje

Feliway to marka najpopularniejszych u nas kocich feromonów policzkowych – oczywiście syntetycznych. Występują w postaci dyfuzora do kontaktu (dwa rodzaje), spray’u i kropel. Inni producenci oferują jeszcze obróżki feromonowe. Feliway nie ma zapachu, wyczuwalny jest tylko przez koty.  Stosowaliśmy dyfuzor do kontaktu, który wystarcza na około miesiąc w mieszkaniu o powierzchni do 70 m². Spray i krople używa się miejscowo, np. na transporter przed wizytą u weterynarza lub na drapak, by zachęcić kota do korzystania z niego.

Kocie feromony do kontaktu

Czy i na kogo działa

Feromony policzkowe służą kotom do oznaczania terytorium, na którym czują się komfortowo i bezpiecznie. Stąd też koty ocierają się pyszczkiem o przedmioty znajdujące się w domu, a także o nas samych. Użycie ich w preparacie ma spowodować, że w stresującej sytuacji nadal będą odbierać sygnały zapachowe świadczące o bezpieczeństwie i w efekcie obniżą napięcie i lęk.

Istnieją różne badania na temat feromonoterapii, część z nich potwierdza jej skuteczność, inne ją dyskredytują. Podejrzewa się też, że dużą rolę w leczeniu może odgrywać efekt placebo (podobnie jak w przypadku kociej homeopatii), gdzie opiekun kota zmienia swoje zachowanie wraz z rozpoczęciem terapii – jest bardziej zrelaksowany i wprowadza przy okazji inne zmiany wpływające na zachowanie zwierzaka. Trzeba też pamiętać, że Feliway może nie działać na część kotów i obawiam się, że należy do nich własnie Nikon – w trakcie miesiąca stosowania wtyczki do kontaktu nie zauważyłam żadnej zmiany w jego zachowaniu.

Niezależnie od powyższego, warto wesprzeć terapię preparatami z feromonami – mogą pomóc, a na pewno nie zaszkodzą.

O czym trzeba pamiętać

Feliway to nie lek i nie zastąpi wizyty u weterynarza lub behawiorysty. Może pomóc zestresowanemu kotu, ale nigdy nie zniweluje przyczyny stresu. Dlatego jeśli mamy długotrwały problem, a w otoczeniu kota nie doszło do żadnej gwałtownej zmiany, to trzeba zwalczyć przyczynę stresu, a nie kupować feromony. Nie chcemy ich przecież stosować przez całe życie.  Co więcej, po ich odstawieniu problem może wrócić ze zdwojoną siłą.

Feliway warto użyć w stresujących sytuacjach, takich jak przeprowadzka, wyjazd, wprowadzanie nowego domownika, większe imprezy rodzinne, Sylwester. Nie pomoże, gdy w domu mamy konflikt między kotami, kot regularnie załatwia się poza kuwetą, drapie meble. W tych przypadkach, zależnie od problemu, trzeba rozwiązać konflikty między zwierzakami, zbadać i wyleczyć kota, zmienić ustawienie kuwety lub żwirek, zaoferować kotu inne atrakcyjne miejsca do drapania itd. Feliway stosujemy tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy stresu nie da się uniknąć. W naszym przypadku było to podawanie leku w bardzo wrażliwe kocie uszy.

Feliway dyfuzor do kontaktu

Wpis oparłam na artykułach Akademii Felinologii i wypowiedziach kociego behawiorysty Mieszka Eichelbergera.

Zobacz również

9 komentarzy

  • Reply Asia 2017-04-23 at 16:21

    U mnie Feliway działał na jednego z kotów, a na drugiego nie :) Za to na oba paszczaki zadziałała karma Royal Canin Calm. Stosowałam ją przez okres 4 miesięcy, podczas leczenia ran powstałych na skutek ugryzienia pchły ( tak, jednej pchły, tak, u jednego kota, drugi miał coś w rodzaju lęków współczulnych :))
    Niestety, musi to być jedyna karma spożywania przez kota, aby środek w niej zawarty osiągnął odpowiednie stężenie. Pierwsze efekty widać było po około tygodniu, po dwóch tygodniach zniknęły objawy stresu, pomimo że wciąż zaopatrywałam rany dwa razy dziennie.

    • Reply Kot Kotton 2017-04-23 at 16:35

      My stosowaliśmy tabletki uspokajające Zylkene, które działają chyba na podobnej zasadzie, co Twój RC. Posypywałam nimi mokrą karmę i smakowało :)

  • Reply DrevniKocurek 2017-05-04 at 21:15

    U mnie na jedne koty zadziałał, na inne nie. Zgodnie z zaleceniami producenta używany był minimum 2 miesiące. Kłótnia między Amberem a Mefim się upokajała stopniowo im dłużej to trwało, ale jakby na Ambera działało mniej, więc teraz mają obrożę Beaphr i jest póki co ok :)
    A pokłocili sie, bo zmienilam dywan i dokupilam fotel, a do tego mała kotka niepodziewnie w swieta dostała rujki rok temu i tak jakos wyszlo, ze panowie mimo kastracji sie poklocili i o dame i o teren no, a reszta sie kocha nadal jak bylo bez zmian :)
    A oni byli nierozłączni i jak widac instynkty nalozone na siebie wystarczyly.

    Nikon piekny, tez mi sie taki marzy, ale to kiedys kiedys :)
    Pozdrawiamy!

    • Reply Kot Kotton 2017-05-07 at 00:26

      Ooo Nikon to by marzył o dywanie :D Najważniejsze, że widzicie efekty obróżek feromonowych, następnym razem spróbuję ich zamiast wtyczki. Dzięki!

  • Reply Katarzyna 2019-12-15 at 21:03

    Bardzo proszę o pomoc. Przygarnelam małe kocie. W domu mam 9 letnią kotkę i niestety Stara kicia nie akceptuje młodej. Fuczy na nią.
    Ten stan trwa 6 dni.
    Ile czasu potrzeba aby kotki się zaakceptowały?

  • Reply Moni 2020-05-19 at 06:50

    Witam
    Jak przyzwyczaić kota który był wypuszczany na dwór do mieszkania w bloku?
    Moja kotka wymusza otwarcie okien zrzucając rzeczy z półek i robiąc chalas Bać drapaniem rolet
    Pomocy

    • Reply Kot Kotton 2020-05-20 at 09:00

      Hej, chyba tylko stanowczość i cierpliwość tutaj zda egzamin. Plus na pewno osiatkowanie balkonu/okna, żeby miał namiastkę dworu. Polecam też skorzystać z pomocy behawiorysty/tki.

  • Reply czy gdy odejdą wody trzeba jechać do szpitala 2023-10-11 at 20:10

    Bardzo ciekawy artykuł! Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak feromony dla kotów i że mogą mieć tak pozytywny wpływ na ich zachowanie. Przeczytanie tego artykułu dało mi wiele użytecznych informacji na temat Feliway i jak może pomóc w różnych sytuacjach takich jak stres czy problemy behawioralne u kotów. Na pewno będę rozważał sięgnięcie po ten produkt w przyszłości, szczególnie mając świadomość, że jest bezpieczny i niezawierający substancji chemicznych. Dziękuję za podzielenie się tym artykułem!

  • Zostaw Komentarz

    Używamy ciasteczek Więcej

    W ramach naszego bloga używamy plików cookies wyłącznie w celach statystycznych/analitycznych. Czytając Kotton.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

    Zamknij