koty rasowe zdrowie i choroby

Kot odchudzony

2014-02-19

kot-rosyjski-ziewa

Pół roku kociej diety za nami – wizyta kontrolna u weterynarza i czas na podsumowanie naszych dramatycznych doświadczeń – ku przestrodze!

Czas trwania
Kocią dietę zaczęliśmy na początku września 2013, czyli pół roku temu. Przez dwa pierwsze tygodnie stopniowo zmniejszaliśmy naszemu grubaskowi porcje chrupek, przyzwyczajając do istnienia takiego zjawiska jak pusta miska (i brzuszek).

Jedzenie
Nasz kot jadł odchudzające chrupki Hill’s Prescription Diet r/d. Pochłonął ich 9 kg + dwie dietetyczne puszki z tej samej serii (nie służyły mu, więc porzuciliśmy karmienie mokrym). Przyznajemy się też do grzeszków żywieniowych (suszony tuńczyk i wołowina, jajko, kawałki gotowanego kurczaka, pasta witaminowa i groszki czyszczące zęby) stosowanych po to, aby dosłownie zamknąć usta naszemu wygłodniałemu śpiewakowi operowemu.hills-rd-weight-loss

Ilość posiłków
Nikon jadł średnio 8 (!) posiłków dziennie (trzy śniadania po 5 g, lunch 7 g, obiad 8 g, podwieczorek 5 g i dwie kolacje 5 g i 10 g), trzy z nich obsługiwane były przez automatyczną miskę.

automatyczna-miska-karmnik-dla-kota-trixie

Problemy
Były chwile trudne i trudniejsze, do wielu rzeczy nie przyzwyczailiśmy się do dziś np. podawania pierwszego śniadania o 5-6 rano, regularnych powrotów do domu „na karmienie”. Efekty naszej pracy nad kocią talią – oprócz  nadprogramowych przekąsek – rujnowało oddawanie kota pod opiekę, „biedny, chudy” kotek wracał po weekendzie u cioć i babć o ok. 200 g grubszy.

Efekty
No i teraz najważniejsze – ile kota ubyło. We wrześniu Nikon ważył 4,85 kg, obecnie 4,30, to ponad pół kilograma kota mniej. I tyle wystarczy.

Ku przestrodze
Co zrobiliśmy źle i nie idźcie w nasze ślady: nauczyliśmy Nikona, że poranne płacze są skutecznym sposobem wymuszania śniadania. Na początku diety na pewno kot będzie się domagał chrupek jęcząc, zawodząc, stosując wyszukane formy pobudki – trzeba to po prostu przetrwać. Inaczej skończycie jak ja – serwująca kotu śniadanie o 4 rano, by móc pospać kolejne dwie godziny – do drugiego kociego posiłku.

Co dalej…
Kot po kastracji i ze skłonnością do tycia, nie oszukujmy się, pewnie do pełnej miski już nigdy nie wróci. Stopniowo mieszając karmę odchudzającą z nową, możemy przechodzić na docelowe chrupki. Intensywnie myślimy o karmie light w dawkach utrzymujących uzyskaną wagę… i na pewno będziemy regularnie się ważyć :)

Zobacz również

7 komentarzy

 • Reply Aneta 2016-08-10 at 09:13

  Mój kot niebieski rusek „trochę” się zaokrąglił, pojawił mu się fartuszek brzuszny z tłuszczykiem. Teraz staram się go odchudzić z różnym skutkiem. Mam pytanie czy ten fałd brzuszny zostanie na zawsze pomimo utraty wagi? Zapytałam o to swojego weterynarz i powiedział, że jeśli kota się utuczy to już nigdy tego brzuszka nie straci.

  • Reply Kot Kotton 2016-08-10 at 10:20

   Nie pocieszę Cię niestety, w naszym przypadku fałdek został ;) Ale często mają go nawet szczupłe wysterylizowane koty, taka uroda – trzeba pokochać :)

 • Reply Aneta 2016-08-10 at 11:36

  Dziękuję za odpowiedź. No cóż pozostaje mi się pogodzić z tym, że mój Alfredek pozostanie torbaczem kangurkiem ;) Chce pochwalić Pani blog – cudownie Pani pisze i daje wspaniałe wskazówki. Cieszę się, że tu trafiłam, bo niestety mój kochany rusek uwielbia jeść i strasznie marudzi teraz przy dawkowanym jedzeniu. Dzięki Pani wiem, że nie jestem jedyna w tym cierpieniu – w walce z nadwagą i humorami kota. Ograniczyłam kotu jedzenie, a po przeczytaniu bloga zdecydowałam się zmienić również karmę z RC na PON, może dzięki tej zmianie Alfredek będzie mniej głodny i szczuplejszy ;) Nowa karma w drodze. Pozdrawiam serdecznie :)

  • Reply Kot Kotton 2016-08-10 at 11:42

   Dziękuję! Super decyzja, dopiero na PON nasz Nikon nauczył się, że można nie zjadać wszystkiego na raz (co zostało mu do teraz, mimo zmiany karmy) i przestał rzucać się na jedzenie. Daj znać jak Alfred zapatruje się na nową szamę (zmieniaj stopniowo). Powodzenia w walce z „brzuszkiem” :)

 • Reply Aneta 2016-08-10 at 11:54

  Dziękujemy ;)

 • Reply Malina 2020-06-17 at 17:00

  hej,
  moja rosyjska tez wazy koło 4,80, niedawno zostały u niej zdiagnozowane stuwity. Widziałam, że też używałaś Hills’a. :) mam pytanie; kot nie miał problemów bez mokrej karmy przy odchudzaniu? Szczerze, zastanawiam sie jak to możliwe :) u mnie zazwyczaj je około 40g chrupkow i saszetkę ale wydaje mi sie, ze to za dużo. :( bede wdzięczna za wszelkie rady dot.metody dawania mniej jedzenia :D
  Pozdrawiam :)

  • Reply Kot Kotton 2020-06-18 at 15:17

   Cześć, to bardzo stary wpis. Obecnie jestem znacznie mądrzejsza jeśli chodzi o karmienie :) Przestaliśmy mieć problem z wagą dopiero po przejściu całkowicie na mokrą, wysokomięsną karmę. Teraz nie muszę Nikonowi żałować, wydzielać – je ile chce – ale tylko mokre. Waży 4-4,2 kg.

  Zostaw Komentarz

  Używamy ciasteczek Więcej

  W ramach naszego bloga używamy plików cookies wyłącznie w celach statystycznych/analitycznych. Czytając Kotton.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

  Zamknij