design i akcesoria dla kota

Maneki-neko – figurka kota machającego łapką

2019-03-31
maneki-neko kot

Korzystając z okazji, że znajomi wrócili właśnie z Tajlandii i sprezentowali nam cudnego maneki-neko, opowiem Wam dziś więcej o tej figurce. Kot z machającą łapką – skąd pochodzi i co symbolizuje?

Czym jest maneki-neko

Maneki-neko oznacza kota zapraszającego. Figurka ta przedstawia siedzącego kota rasy japoński bobtail z podniesioną łapką. Kiwanie nią w geście powitania ma przyciągać klientów i przyjaciół, a co za tym idzie zapewniać powodzenie i bogactwo. Typowa dla ozdoby jest czerwona chusta z dzwoneczkiem przewiązana na szyi. Zamiast dzwoneczka może to być grawerowana płytka określająca, co dokładnie kotek ma przyciągać – np. szczęście, pieniądze.

Tradycyjnie maneki-neko wykonywane były z ceramiki, dziś popularniejsze są te tańsze, z plastiku, ale znajdziemy też wersje z metalu czy drewna. Część nowoczesnych figurek działa na baterie i łapka jest rzeczywiście ruchoma, ale nie jest to konieczne, by skutecznie przyciągać szczęście.

Maneki-neko są szczególnie popularne w Tajlandii, Chinach i Japonii. Ustawia się je na wejściu lub przy kasie w sklepach, restauracjach, biurach, ale także w domach prywatnych, gdzie mają przyciągać dobrobyt.

Figurka kota

Rodzaje maneki-neko

Znajdziecie figurki z podniesioną lewą łapką, która ma przyciągać klientów, prawą łapką, co zapewnia szczęście, pieniądze i powodzenie lub (najrzadziej) z obiema, które chronią dom lub firmę. Często stosuje się nieco inny, prostszy podział – prawa do domu, lewa dla biznesu.

Najczęściej spotykane są maneki-neko białe i trójkolorowe, ale dostępne są również inne kolory i każdy ma swoje znaczenie:

 • białe – oznaczają czystość i szczęście
 • trójkolorowe – mają największą moc przyciągania szczęścia
 • czerwone – chronią przed chorobami
 • czarne – chronią przed nieczystymi mocami
 • niebieskie – prozdrowotne
 • złote – dla bogactwa
 • różowe – przyciągają miłość
 • zielone – powodzenie w nauce, na studiach.

Znaczenie ma również to, co kot trzyma w drugiej łapce. Może to być moneta z japońskiego okresu Edo (1603-1868), która w tamtych czasach była fortuną, klejnot (= pieniądze) czy ryba (= bogactwo i powodzenie).

Nie ważne, czy wierzycie w amulety czy – tak jak ja – nie, maneki-neko może być uroczą ozdobą Waszego domu… albo uchwytem na gąbkę do mycia naczyń – jak na poniższym przykładzie.

Maneki-neko z Tigera

maneki-neko kot

Zobacz również

6 komentarzy

 • Reply Olka 2019-04-01 at 22:08

  Mnie osobiście nie przypadają do gustu, ale rzeczywiście w Azji widziałam ich bardzo bardzo dużo! Były praktycznie w każdym sklepie, w domu naszego znajomego stało ich nawet kilka. Bardzo cenię Azjatów za pielęgnowanie tradycji!

  • Reply Kot Kotton 2019-04-03 at 09:37

   Dla mnie mają jakiś niesamowity urok, może trochę kiczowate, ale uwielbiam :)

 • Reply Magdalena Kałczuk 2019-07-03 at 08:19

  Miałam kilka razy możliwość zakupu figurki czy ubrania z wizerunkiem takiego kotka, ale nie znałam jego historii :) Muszę przyznać, że trochę mnie tym tematem zaciekawiłaś :D

 • Reply Zdolność-tworzenia 2019-11-09 at 17:55

  Mam w domu trzy i każda działa (te prawdziwie japońskie są przepiękne z prawdziwej porcelany, jednak nie przewyższają mocą). Złoty może się podobać lub nie, u mnie macha w przedpokoju. Wprowadza do domu to czego oczekujesz (piszesz mu na łapce na karteczkach, gdy oczekiwania się spełnią, wymieniasz karteczkę na nową). Więcej o wszystkich pisałam na blogu

  • Reply Kot Kotton 2019-11-18 at 10:58

   Z tymi karteczkami super sprawa – doczytam u Ciebie!

  • Reply Viola 2020-02-11 at 18:54

   Ale gdzie to jest opisane na Twoim blogu bo nie mogę znaleźć?

  Zostaw Komentarz

  Używamy ciasteczek Więcej

  W ramach naszego bloga używamy plików cookies wyłącznie w celach statystycznych/analitycznych. Czytając Kotton.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

  Zamknij