zdrowie i choroby żywienie kotów

Wprowadzanie nowej karmy

2015-11-06

Pobyt u rodziców uświadomił mi, że może nie wszyscy wiecie, jak zmienić kotu karmę. Moja mama na przykład od razu hojnie sypnęła Kottonowi przywiezionej przeze mnie Power of Nature ;)

Dla kociary, która w przeciągu 2,5 roku wypróbowała całkiem sporo karm – dla kociąt, dla alergików, na odchudzanie, wszystkie możliwe bezzbożowe, bezzbożowe bez ryb, finalnie dwa rodzaje karm na struwity – stopniowa zmiana chrupek jest odruchowa.

zmiana karmy dla kota

Takie instrukcje dostałam opiekując się Betonem, będącym właśnie w trakcie zmiany karmy.

Wszystko powoli

Przestawianie kota na inną karmę wymaga czasu. Powinniśmy robić to stopniowo, mieszając z dnia na dzień coraz większą ilość nowej karmy ze starą, żeby żołądek kotka miał czas na zaadaptowanie się do nowego rodzaju pożywienia. Dłuższy proces pozwala też zminimalizować stres związany ze zmianami. Całkowita wymiana karmy powinna zająć przynajmniej tydzień. My tylko raz ze względów zdrowotnych (zdiagnozowanie struwitów) musieliśmy skrócić czas wprowadzania nowych groszków do 3-4 dni.

Drugą metodą, którą stosuję, jest wsypanie nowej karmy do opakowania po smakołykach, które Nikon zna aż za dobrze – i podawanie mu po kilka groszków dziennie jako przysmak. Żołądek przystosowuje się stopniowo, a kot ma dobre skojarzenia z nowymi chrupkami.

Koty lubią żywieniową rutynę, jeśli karma im służy, nie zmieniajcie jej co miesiąc w imię urozmaicenia.

Zobacz również

4 komentarze

 • Reply Grzegorz 2015-12-06 at 12:58

  Witam, nie jestem kociarzem ale postać kota jako symbolu przewija się w naszej tradycji od tysiącleci. Kot to postać fatum, a czarny kot to już zupelnie sytuaucja w której nie rzadko odczuwamy strach czy obawę przed przyszłością. szukam pomysłu, inspiracji i komentarzy jak w sposób zrównoważony ustanowić kota symbolem naszej dzialalnosci (walczymy o 10 lat o odszkodowania dla poszkodowanych) wiec jak widzicie na codzień towarzyszy nam nieszczęściwe ludzkie. Pytanie czy w ogóle jest to możliwe???????

  • Reply Kot Kotton 2015-12-15 at 23:57

   Może wystarczy zaangażować się w prokocie akcje? :)

 • Reply Boy 2015-12-11 at 20:25

  Generalnie wprowadzając nowa karmę dla kota musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów i czas by nasz pupil się przyzwyczaił. Karma powinna mieć odpowiednie składniki odżywcze i oczywiście być jakościowo dobra http://rankingkarm.pl/ Można zakupić naprawdę odpowiednią karmę.

 • Zostaw Komentarz

  Używamy ciasteczek Więcej

  W ramach naszego bloga używamy plików cookies wyłącznie w celach statystycznych/analitycznych. Czytając Kotton.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

  Zamknij