życie z kotem

Jak być bardziej eko przy kocie?

2019-10-26
ekologia karma żwirek
Czy macie świadomość – przez sam fakt posiadania kota – jak bardzo jesteście nieekologiczni*? Przeciętny kot zjada miesięcznie 6 kg mięsa**, na wyprodukowanie którego potrzeba średnio 120.000 litrów wody. Pod hodowlę zwierząt wycinane są lasy, które dostarczałyby nam tlen, a proces produkcji mięsa powoduje uwalnianie ogromnych ilości gazów cieplarnianych.

Już dziś 1/4 powierzchni ziemi wykorzystywana jest pod wypas zwierząt, a 1/3 pól uprawnych służy ich wykarmieniu (za: Czyste mięso, P. Shapiro). Nie mówiąc już o tym, że kocie jedzenie jest w coś zapakowane i w większości przypadków nie jest to szklany słoik czy eko torebka. Do tego dochodzi jeszcze żwirek, sprzęt, zabawki… Co więc możemy zrobić, by w tym wszystkim być bardziej ekologicznymi?

Rodzaj mięsa

Produkcja wołowiny obciąża środowisko 10 razy bardziej niż drobiu czy wieprzowiny. Zużywa więcej wody, emituje więcej gazów cieplarnianych i wymaga większej powierzchni, pod którą wycina się lasy. Więc jeśli możecie, wybierajcie karmy, których głównym składnikiem jest drób lub wieprzowina. Koty to klasyczni mięsożercy, więc ani myślcie przestawiać je na wegetarianizm!

Opakowanie

Karma w puszce będzie lepsza niż ta w plastikowych saszetkach. Aluminium jest lekkie, więc nie zwiększa kosztu (środowiskowego) transportu, a do tego bardzo łatwo poddawane recyklingowi. Warto wybierać większe opakowania. Na niektórych plastikowych saszetkach znajdziecie oznakowanie, że materiał może być wykorzystywany ponownie. Mimo wszystko nadal to plastik. W przypadku żwirku – wybierajcie ten w opakowaniach z papieru, a nie z plastiku. Nie kupujcie wody dla kotów (tak, jest taka!), która występuje w plastikowych butelkach. Pamiętajcie, żeby wyrzucać odpady po kocie odpowiednio posegregowane.

Będąc przy wodzie…

Jeśli Wasz mruczek pije tylko cieknącą wodę, to zamiast odkręcać kran i pozwalać jej lecieć godzinami, zainwestujcie w fontannę dla kota. Przykładowo ta z Miaustore, którą miałam przyjemność testować, spełnia też inne założenia bycia eko: jest ceramiczna, a nie plastikowa, nie wymaga wymiany filtrów i produkują ją w Polsce.

Żwirek

Czy kot wymaga wymiany całego żwirku raz na tydzień? A może zacząć wydłużać ten czas stopniowo? Ja wymieniam żwirek całkowicie raz na miesiąc. Staram się to robić wtedy, gdy jest go w kuwecie naprawdę mało, żeby nie produkować dodatkowo niepotrzebnych śmieci. Ważny jest też rodzaj żwirku – a dokładniej z czego jest wykonany. Może być to np. żwirek w 100% biodegradowalny, wykonany z surowców biologicznych, odpadów (drewno, kukurydza, pszenica). Za to żwirki bentonitowe produkowane są ze skał bentonitowych, więc ich zasoby są ograniczone.

Kraj produkcji

Niezależnie co dla kota kupujecie – karmę, żwirek, drapaki – zwróćcie uwagę na kraj produkcji. Transport z daleka to dodatkowy koszt dla środowiska, o którym nie zawsze myślimy. Wiem, że np. w przypadku karm rodzimy wybór jest ograniczony, ale jeśli możecie, zamawiajcie jedzenie produkcji np. niemieckiej a nie włoskiej. W Polsce z tego co wiem, na pewno produkowana jest Dolina Noteci. W przypadku sprzedawców kocich akcesoriów warto zapytać wcześniej, gdzie je wytwarzają, bo często niestety jest tak, że firma jest polska… ale zamawia w Chinach.

Większe zakupy

Niezależnie czy zamawiacie online czy jeździcie do sklepu stacjonarnie, warto robić większe zakupy. Koszt transportu – zużytego paliwa – to również obciążenie dla środowiska. To akurat rzecz, z którą ja mam największy problem. Dobijam z zamówieniem do darmowej dostawy i zupełnie nie wychodzi mi planowanie na więcej niż na miesiąc.

Osobiście staram się ograniczać mięso, ale koty to mięsożercy i nie wolno ich przestawiać na inną dietę. Dlatego z utęsknieniem czekam na mięso z próbówki – dla siebie i Nikona.

* Jeszcze bardziej nieekologiczne jest posiadanie dzieci ;)
** Zalecane dawkowanie z puszki Mac’s to 50-400 g karmy mokrej zależnie od wagi kota. W składzie tej karmy jest tylko mięso i podroby (oraz śladowa ilość minerałów i tauryny).

Zobacz również

10 komentarzy

  • Reply Olka 2019-11-03 at 21:06

    „jeśli możecie, wybierajcie karmy, których głównym składnikiem jest drób lub wieprzowina” – teraz pytanie czy ważniejsze jest bycie eko, czy zdropwie kota?
    Bo jeśli zrezygnujemy z różnorodności mięs, to zaszkodzimy tym kotu. Kocia dieta to dość zaawansowana kwestia, sporo czytam o kocim żywieniu i jedna z kluczowych kwestii to właśnie różnorodność mięs.
    Generalnie temat żywienia to temat rzeka.

    Drapaki – jak już jesteśmy przy nich to polecam gorąco polską firmę makspol. Mam od nich drapaki i bardzo je sobie chwalę. Są robione przez stolarza z małej miejscowości (nie pamiętam teraz jakiej) i dodatkowo są relatywnie tańsze niż większość firmowych drapaków.
    Nikt mi nie płaci za reklamę, polecam to co sama uważam za warte zakupu.

    • Reply Kot Kotton 2019-11-18 at 10:52

      Hej Ola, można mieszać rodzaje mięsa i być eko: drób, królik, kaczka, wieprzowina – mniejsze zwierzęta to generalnie mniejsze obciążenie dla środowiska. A raz na jakiś czas podawać wołowinę :)
      Co do drapaków – nie znałam tej firmy, chętnie sprawdzę!

    • Reply Blog Mateusza 2019-12-17 at 12:12

      Jednak autorka nie sugeruje wyłączenia z dieta innych miejsc. Oj spokojnie i nie musisz od razu sugerować firmy produkującej drapaki … hehe ale szybko zmieniasz temat.

  • Reply Karma z owadów 2020-05-24 at 20:06

    Polecam sprawdzić ekologiczną karmę dla kota wytwarzaną z owadów. Jest dostępna np. w tym sklepie: psokoty.pl.

    • Reply Kot Kotton 2020-06-18 at 15:19

      Ciekawy temat, dzięki. Wydaje mi się jednak, że skład nie jest za dobry.

  • Reply Agu 2020-07-25 at 17:45

    Pierwsza gwiazdka <3 Poza tym koty czy psy żyją kilkukrotnie krócej niż człowiek :)

  • Reply Karola 2020-12-28 at 14:54

    Hej! Jaki polecilibyście żwirek dla kota? Zastanawiam się nad cats best nature gold smart pellets i tym z z głównego zdjęcia w artykule. Jakieś opinie?

    • Reply Kot Kotton 2021-01-17 at 13:28

      Hej, ja używam zwykłego, zbrylającego cats best i jestem zadowolona.

  • Reply 7 Blogów Dla Kociarzy o Których Warto Wiedzieć - Kociary Blog 2021-02-04 at 21:23

    […] bo przecież on jest tu królem ? Znajdziesz tu tematy od zabawy, przez kocie finanse, aż do „Jak być bardziej eko przy kocie?”. Zapraszam Cię do świata Marty i […]

  • Zostaw Komentarz

    Używamy ciasteczek Więcej

    W ramach naszego bloga używamy plików cookies wyłącznie w celach statystycznych/analitycznych. Czytając Kotton.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

    Zamknij