zdrowie i choroby

Ile wody powinien pić kot i jak go do tego namówić

2016-03-13
kot pije wodę

Woda to podstawa!

Woda to najważniejszy składnik kociej diety, ale mam wrażenie, że skupiając się na składach karm, suplementach itd. nie poświęcamy jej należytej uwagi.

Podobnie jak człowiek, kot składa się w ok. 2/3 z wody. Woda to nie tylko budulec ciała, ale odpowiedzialna jest za wiele procesów zachodzących w organizmie np. transport tlenu i substancji odżywczych, termoregulację, pozbywanie się produktów ubocznych. Jej niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku Nikona woda odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu struwitom i wypłukiwaniu już uformowanych kryształów. 

Koty karmione suchą karmą mają tendencję do przyjmowania zbyt małej ilości płynów, gdyż ewolucyjnie zostały przystosowane do zaspokajania zapotrzebowania na wodę z pożywieniem (kocie ofiary również składają się w 70% z wody). Jeśli kot je głównie mokre pokarmy (mięso, karma w puszkach), może okazać się, że nie potrzebuje dodatkowo pić – jak to policzyć przeczytasz niżej.

ile wody powinien pić kotkot pije wodę

Ile wody powinien pić kot?

Ilość wody, jaką powinien pić nasz kot, zależy od wielu czynników m.in. pory roku, aktywności fizycznej, spożywanego pożywienia i chorób (choroby nerek, nadczynność tarczycy i cukrzyca nawet dwukrotnie zwiększają zapotrzebowanie na wodę).

Specjaliści podają różne metody na oszacowanie ilości wody, jaką codziennie powinien spożywać nasz zwierzak. Nie ważne, którą zastosujesz, każda będzie lepsza niż niewiedza. Poniższe kalkulacje dotyczą kotów zdrowych i umiarkowanie aktywnych fizycznie.

  1. 50-60 ml wody na kg masy ciała
  2. 1 kcal przyjmowanego pokarmu = 1 ml wody
  3. 30 x masa ciała (w kg) +70
Ile powinien pić kot

Zapotrzebowanie kota na wodę, Wayne, Wingfield s. 177.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na przykładzie Nikona, który waży 5 kg i je 40 g suchego oraz 40 g mokrego Hillsa c/d dziennie (z braku informacji wartość kaloryczna przyjęta na podstawie Royal Canin na struwity, sucha 386 kcal/100 g i mokra 94,9 kcal/100 g) otrzymujemy zależnie od wybranej metody zapotrzebowanie na wodę w ilości:

  1. 250-300 ml
  2. 192 ml
  3. 220 ml

Aby wiedzieć, ile z tego kot musi w rzeczywistości wypić, musimy jeszcze policzyć, ile wody spożywa z pożywieniem. Jeśli na opakowaniu karmy nie ma podanej wilgotności, możemy użyć średnich wartości: sucha karma zawiera 7-10% wody, mokra karma 70-80%, surowe mięso 70%Na przykładzie Nikona: 

10% z 40 g suchego = 4g = 4 ml, 80% z 40 g mokrego = 32 g = 32 ml  

Nikon otrzymuje wraz z pożywieniem 36 ml wody, pozostałą część powinien wypijać, aby nie doprowadzić do niedoborów.

Gdzie ustawić naczynia z wodą

Kot musi mieć wolny dostęp do wody. Miski z wodą powinniśmy ustawić w często uczęszczanych miejscach i na różnych poziomach. Zwiększy to szansę, że zwierzak przypadkiem natknie się na wodopój i z niego skorzysta. Naczynie z wodą powinno być oddalone od miski z jedzeniem, aby uniknąć jej zanieczyszczenia. Niektóre koty preferują wodę cieknącą z kranu właśnie dlatego, że ryzyko jej skażenia jest najmniejsze.

Położenie miski z wodą

Kotyfikacja, J. Galaxy s. 239.

Miskę z wodą należy codziennie dokładnie umyć, wysuszyć i ponownie napełnić wodą. Samo wymienianie wody może sprawić, że będzie ona źle smakować albo wręcz będzie zanieczyszczona bakteriami.

Woda i trawka dla kota

Jedną miseczkę z wodą trzymamy koło doniczek z kocią trawką. Gdy kot idzie poskubać zielone, często pochyla się też nad wodopojem.

Jak zachęcić kota do picia wody

Jeśli Twój kot niechętnie pije wodę, pokombinuj z jej smakiem i formą podania, aż trafisz w jego gust. Lista pomysłów na zachęcenie kota do picia wody:

  • Kot nie lubi pić z miski, ale jest zainteresowany wodą cieknącą z kranu? Czas pomyśleć o zakupie kociej fontanny.
  • Spróbuj zmienić rodzaj naczynia na plastikowe, szklane lub metalowe. Może dotychczas używana miseczka nadaje wodzie posmak, którego kot nie lubi.
  • Popróbuj różnych kształtów naczyń – o urozmaiconej wysokości i szerokości. Może z obecnego jest kotu trudno pić, bo np. wąsy haczą o brzegi miseczki?
  • Naczynie napełniaj po sam brzeg, kotu będzie dużo łatwiej się napić.
  • Wymieniaj wodę codziennie lub nawet częściej, zależnie od preferencji kota (zazwyczaj im świeższa woda tym atrakcyjniejsza).
  • Spróbuj używać wody źródlanej lub filtrowanej, niektóre koty nie lubią smaku chlorowanej kranówki.
  • Rozcieńczaj mokrą karmę – przepis na „kocią zupę” znajdziesz tutaj.
  • Ugotuj kotu rosół do picia (wywar z mięsa i/lub kości, podawany po ostudzeniu), jego smak może zachęcić kota do picia.
  • Wrzuć do miski z wodą kostkę lodu – pływający przedmiot zachęci kota do spojrzenia w stronę wodopoju. Możesz też wrzucać kostki zamrożonego kociego rosołu.

Kot pije wodę

Bibliografia

Przygotowując wpis korzystałam przede wszystkim z dwóch książek dla lekarzy weterynarii:
– The Veterinary ICU Book, Wayne Wingfield, Marc Raffle
– Nutrient Requirements of Dogs and Cats wydane przez National Research Council of the National Academies.

Zobacz również

8 komentarzy

  • Reply NEFREJU 2016-03-15 at 10:40

    Super wpis, z uwagą przeczytałam! Moja Luna jak była mała miała zapalenie pęcherza i wet zalecił kontrolę ilości spożywanych płynów. A od kiedy Emi (pies) pogoniła Lunę od miski z wodą nijak nie mogłam jej nakłonić do picia. Nie pomogło rozstawienie misek po mieszkaniu, zmiana rodzaju miski (metalowe, plastikowe, ceramiczne), zmiana temperatury wody, ani jej rodzaj. Nigdy nie interesowała jej woda kapiąca z kranu czy stojąca w zlewie w naczyniach. Stosujemy zupę (taką jak u Was), ale Luna to typowy chrupkożerca a mokre je tylko jak musi. W końcu zaczęłam jej dolewać ciepłej wody do chrupek i ten sposób stosuję do dziś. Kot nigdy nie miał focha na taki sposób karmienia ani żadnych sensacji żołądkowych. Dzięki temu jestem w stanie dać jej ok 140ml wody na dobę (nie wliczam wody zawartej w karmie) a na 3,5kg kota uważam że jest wystarczająco. Pozdrawiam ;)

    • Reply Kot Kotton 2016-03-15 at 11:33

      3,5 kg, ale maluszek :) U nas dolewanie wody do suchego totalnie się nie sprawdziło, świetnie, że u Ciebie działa!

  • Reply www.ab-zoo.pl 2016-04-04 at 12:55

    No niestety, w przypadku mojego Leona nagle wzmozone pragnienie wiazalo sie z poczatkiem niewydolnosci nerek :( na szczescie niewydolnosc jest na razie niewielka i podjelismy juz stosowne kroki. Ale fakt ze kocur pije wyraznie wiecej nz dawniej.

    • Reply Kot Kotton 2016-04-04 at 13:07

      Trzymamy kciuki za powodzenie leczenia!

  • Reply jokerblog.pl 2016-08-29 at 00:49

    A jak jest z mlekiem, które tak często jest przedstawiane jako napój uwielbiany przez koty, niczym ambrozja dla Bogów. Czy dorosłego kota można nim częstować czy jest to niewskazane? Pytam bo czytam dużo negatywnym opinii na ten temat.

    • Reply Kot Kotton 2016-08-30 at 16:21

      Hej, dorosły kot nie potrzebuje mleka, a takie zwykłe krowie może być dla niego wręcz szkodliwe. Mleko bezlaktozozowe/dla kociąt podane od czasu do czasu nie powinno zaszkodzić, tylko po co je podawać? Jest przecież tyle innych pysznych smakołyków dla kotów (np. suszone kawałki mięska), którym można sprawić kotu przyjemność :)

    • Reply Kot Kotton 2016-08-30 at 16:21

      Hej, dorosły kot nie potrzebuje mleka, a takie zwykłe krowie może być dla niego wręcz szkodliwe. Mleko bezlaktozowe/dla kociąt podane od czasu do czasu nie powinno zaszkodzić, tylko po co je podawać? Jest przecież tyle innych pysznych smakołyków dla kotów (np. suszone kawałki mięska), którym można sprawić kotu przyjemność :)

  • Reply Veit 2020-01-04 at 17:45

    Cześć!
    Fajny wpis.
    My zawsze dodajemy wody do mokrej karmy dla naszej Kici i sprawdza się najlepiej – kot jest z reguły tak napojony swoją „zupą”, że nie interesuje się już fontanna. Chociaż wcześniej, jak jadła więcej suchej, to już fontanna była oblegana. Ogólnie mokra karma pod tym względem jest lepsza – i pod innymi też,

  • Zostaw Komentarz

    Używamy ciasteczek Więcej

    W ramach naszego bloga używamy plików cookies wyłącznie w celach statystycznych/analitycznych. Czytając Kotton.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek.

    Zamknij