Był już post o bezpiecznych roślinach doniczkowych, ale czy dotyczy to również kwiatów do wazonu? Czy wszystkie są bezpieczne? Czym udekorować swój dom? A może wybieracie się z wizytą do kociary lub kociarza i chcecie im wręczyć odpowiedni bukiet?
Znalezienie popularnych, łatwo dostępnych kwiatów do wazonu, które będą bezpieczne, to nie lada wyzwanie. Wiele z nich, jeśli nie większość, jest po prostu szkodliwych – jak na przykład moje ukochane piwonie, goździki czy tulipany. Dlatego zamiast mówić Wam, czego nie kupować – wolę dać gotowe rozwiązanie. W ten sposób powstała poniższa lista bezpiecznych kwiatów do wazonu.
Dodam jeszcze, że to nie jest tak, że koty mogą wcinać nietoksyczne roślinki bez opamiętania. Mimo iż nie zawierają one szkodliwych substancji, to nie występują w normalnej diecie kota. Więc jeśli widzicie niepohamowane gastronomiczne zainteresowanie swojego zwierzaka bukietem, pożera go na Waszych oczach – radziłabym odstawić kwiaty w niedostępne dla niego miejsce albo pozbyć się ich z domu. Nadmierne spożycie może skutkować bowiem problemami żołądkowymi.
1. Róże
Najprostszy wybór, można powiedzieć klasyka gatunku. Dostaniecie je w każdej kwiaciarni, a często i w supermarketach. Czerwone, żółte, różowe, herbaciane (od lat ulubione mojej mamy) – jest z czego wybierać. Róże nie są toksyczne dla kotów i możecie cieszyć się ich urokiem mając zwierzaki.
2. Gerbery
Uniwersalny kwiat, chociaż jeszcze z mocnymi konotacjami z PRL-em (zaraz obok goździków, które niestety są dla kotów trujące). Moda na nie, tak jak i na odzież, meble i dodatki z tamtych lat, powraca. Rzeczywiście, jako osoba urodzona w latach 80., odczuwam silny sentyment do gerber, szczególnie tych mniejszych rozmiarów, z których uformujecie piękne, dystyngowane bukiety.
3. Słoneczniki
Za czasów szkolnych były to moje ulubione kwiaty – optymistyczne, śmiałe, uniwersalne. Teraz pewnie kupiłabym wszystkie inne z tej listy, zanim doszłabym do słoneczników. Świetnie wyglądają pojedynczo, jak i w bukiecie. Najczęściej dostępne w jednej, żółtej wersji kolorystycznej, więc nie każdemu muszą pasować.
4. Frezje
Ciężko odmówić tym drobnym kwiatkom uroku. Są delikatne, kolorowe i przepięknie pachną – podobno najintensywniej odmiany czerwone i różowe. Najczęściej kupicie je popakowane po 20 i więcej sztuk. Frezje wykorzystuje się również w kuchni – można je jeść na surowo jako np. dodatek do sałatek.
5. Lewkonie
Pewnie nie jest to najbardziej popularny kwiat cięty, lecz uwierzcie mi – nie jest łatwo o bukiety przyjazne kotom. Lewkonia niegdyś królowała w przydomowych ogrodach, ale obecnie chętnie wykorzystywana jest też bukietach. Lewkonie wyglądają delikatnie i cudownie pachną. Jeśli uda Wam się je napotkać w kwiaciarni, bierzcie bez wahania!
6 komentarzy
Mam rosjankę podobną do tej ze zdjęcia i odpowiedź na pytanie o kwiaty brzmi… żadne :) nic się nie uchowa, albo zjedzone, albo rozrzucane, taki jej urok.
No tak, przy takiej florystce nie ma co ryzykować :D
Bardzo przydatne artykuły (obydwa: zarówno ten o kwiatach doniczkowych, jak i ciętych). Z bezpiecznych dla kota kwiatów doniczkowych wymienić można jeszcze fiolek afrykański, trzykrotkę, asparagus i begonię królewską. Jeśli zaś chodzi o kwiaty cięte to bezpieczne będą też goździki, astry, lwie paszcze, dalie, cynie i goździki.
O jak dobrze, że lewkonie akurat mam tylko w domu. Nigdy się nie interesowałam roślinami to chociaż tyle dobrze, że trafiłam.
Warto wspomnieć, że wiele zależy od rasy kota. Zwykle kocięta brytyjskie są spokojne, ale z natury – bardzo ciekawskie. Moja Niunia początkowo tylko obwąchiwała kwiaty, jednak kiedy zaczęła jeść liście to zaczęłam się mocno niepokoić. Po rozmowie z hodowcą, uświadomiłam sobie, że ciekawość jest częścią „brytyjskiej” natury.
Naprawdę bardzo dobry tekst. Pozdrawiam!
Gerbery są cudowne! Uwielbiam ich prostotę :)